ÖSYM 2023 YKS'de sıkça sorulan soruları yayımladı.

ÖSYM 2023 YKS'de sıkça sorulan soruları yayımladı.


  • 14 Mart 2023 Salı

ÖSYM 2023 YKS'de sıkça sorulan soruları yayımladı.2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (2023-YKS) ilişkin 'Sıkça Sorulan Sorular' ÖSYM'nin http:www.osym.gov.tr internet sitesinden yayımlanmıştır. YKS başvuru ücretinin hangi bankalara yatırılacağı, başvuru sürecinin başlaması ile adayların gündemine geldi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 17-18 Haziran'da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 8 Mart'ta başladı. Deprem sebebiyle afet bölgesi olarak ilan edilen 11 il ve bir ilçede ikamet eden adaylardan YKS başvuru ücretinin alınmayacağı açıklanırken, osym.gov.tr AİS ekranından başvurular tamamlanacak. ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla ya da ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla da 2023 YKS başvuru işlemi sınav parasının yatırılmasıyla gerçekleşecek. YKS başvuru ücretini, başvuru kılavuzunun arka sayfasında yer alan bankalara yatıracaklar. Peki, üniversite sınavı başvuruları nasıl yapılır? YKS sınav parası ne kadar? 

işte bazı 'Sıkça Sorulan Sorular'

1. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) şifresi olmayan adaylar, bireysel olarak elektronik ortamda 2023-YKS’ye başvuru yapabilirler mi?
Evet, yapabilirler. Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar (MEB e-Okul sisteminde geçerli eğitim bilgisi bulunması kaydıyla), e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) giriş yapabilir ve “e-Devlet İle Kayıt Ol” butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olabilirler. “e-Devlet İle Kayıt Ol” butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olduktan sonra AİS şifresi olmaksızın bireysel olarak elektronik ortamda sınava başvurularını yapabilirler.

2. ÖSYM Başvuru Merkezlerine gitmeden 2023-YKS’ye başvuru yapmak mümkün mü?
Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve e-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kendileri çevrimiçi kayıt yaptırabilir ve sınavlara başvurularını bireysel olarak elektronik ortamda gerçekleştirebilirler.

3. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) güncel fotoğrafı olmayan adaylar 2023-YKS’ye başvuru yapabilirler mi?
Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olan adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki (AİS) güncel olmayan fotoğraflarını “Fotoğraf Bilgilerim” bölümündeki “T.C. Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan” butonundan güncelleyerek başvuru merkezlerine gitmeksizin başvuru yapabilirler.

4. ÖSYM Mobil uygulamasından 2023-YKS başvurusu yapılabilir mi?
2023-YKS adayları, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) mobil uygulaması üzerinden sınav başvurularını gerçekleştirebilirler.

5. 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2023-YKS) kimler başvurabilir?
Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri, yurt dışı okulları) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

6. 2023-YKS’ye başvurumu ne zaman yapabilirim?
2023-YKS’ye başvurular 08-23 Mart 2023 tarihleri arasındadır. Bu tarihlerde başvurunuzu yapabilirsiniz.

7.Başvuru merkezine giderken adayın yanında bulundurması gereken belgeler nelerdir?
Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş 2023-YKS Aday Başvuru Formu ile fotoğraflı Nüfus Cüzdanı veya fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış fotoğraflı pasaportun aslı gerekmektedir. (Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında; Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait fotoğraflı Pembe/Mavi Kartın aslı, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan “fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu” veya “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Geçici Kimlik Belgesi geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir.) Başvuru merkezlerinde başvuruda, fotoğrafsız kimlik belgesi kesinlikle kabul edilmez.

8. 2023-YKS’ye bireysel başvuru yapmak istiyorum. Nasıl başvuru yapabilirim?
Daha önce ÖSYM’nin herhangi bir sınavına başvurmamış olan adaylar, fotoğraflı T.C. Kimlik Kartı ve e-Devlet şifresi varsa bir başvuru merkezine gitmeden, Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) bulunan “eDevlet ile Kayıt ol” butonuna basarak mevcut T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet şifreleriyle sisteme kayıt olduktan sonra başvurularını yapabilirler. Ayrıca adaylar başvuru merkezlerinden de başvurularını gerçekleştirebilirler.

9. Sınav ücretleri nasıl yatırılacaktır?
2023-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile 08-24 Mart 2023 tarihleri arasında yatırabileceklerdir.

10. Şehit\gazi yakınıyım sınav başvurusu veya sınav ücreti ödemem gerekir mi?
ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği; şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından başvuru hizmeti ücreti, sınav ücreti ile yerleştirme ücreti alınmaz.

11. 2023-YKS sınav ücreti ne zaman yatırılır?
2023-YKS için başvuru bilgileri 08-23 Mart 2023 tarihleri arasında sisteme kaydedildikten sonra 08-24 Mart 2023 tarihleri arasında sınav ücreti yatırılır.

12. 2023-YKS sınav ücreti en son ne zaman yatırılabilir?
2023-YKS sınav ücreti ödeme için son gün 24 Mart 2023 tarihi saat 23.59’dur. Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 24 Mart 2023 tarihinde mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar ile banka ATM’leri ve online bankacılık üzerinden ödeme yapacak 3 adaylar için 24 Mart 2023 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

13. 2023-YKS oturumları nelerdir?
YKS’nin 1. Oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT), YKS’nin 2. Oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT), YKS’nin 3. Oturumu Yabancı Dil Testi (YDT)’dir. 2023-YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) tüm adaylar için zorunludur. 2023-YKS’de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir lisans programına yerleşmek isteyenlerin ise 2023- AYT ve/veya 2023-YDT oturumlarına katılmaları zorunludur.

14. 2023-YDT hangi dillerde yapılacaktır?
Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

15. 2023-YKS ne zaman yapılacak ve testlerin süresi ne olacaktır?
2023-TYT: 17 Haziran 2023 Cumartesi, 165 dakika
2023-AYT: 18 Haziran 2023 Pazar, 180 dakika
2023-YDT: 18 Haziran 2023 Pazar, 120 dakika

16. 2023-YKS’de sınav binasına en geç saat kaçta girilebilir?
Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmazlar.

Sıkça sorulan sorular için Tıklayınız.

0 Yorum:

Mesajınız

İşaretli alanları doldurunuz *

İlgili Haberler

  • Eğitim
  • 10 Mart 2021 Çarşamba
2.DÖNEM ARA TATİL OLACAK MI?
  • Son Dakika
  • 10 Mart 2021 Çarşamba
ÖĞRETMENLERDEN 81 İLDE BASIN AÇIKLAMASI