YÖK'ten Ukrayna'da okuyan Türk öğrencilere ilişkin açıklama

YÖK'ten Ukrayna'da okuyan Türk öğrencilere ilişkin açıklama


  • 10 Mart 2022 Perşembe

YÖK'ten Ukrayna'da okuyan Türk öğrencilere ilişkin açıklama.Yükseköğretim Kurulu, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş nedeniyle öğrenimlerini yarıda bırakmak zorunda kalan öğrenciler için bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, öğrencilerin yatay geçiş yapabilmeleri konusunda her türlü kolaylığın sağlanacağı kaydedildi.

YÖK'ten yapılan açıklamada Rusya-Ukrayna arasında süren savaş nedeniyle öğrenimi yarıda kalan öğrencilere yatay geçiş için imkan sağlanacağı belirtildi.

"Yükseköğretim Kurulu, Ukrayna’da yakın zamanlarda ortaya çıkan savaş ve çatışma sebebiyle öğrenimlerini yarıda bırakarak ülkemize dönmek zorunda kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin, eğitim ve öğretim hayatlarının aksamaması için alınabilecek önlemler üzerinde çalışmaktadır.

Ukrayna’ya giden öğrencilerimizden ülkemizdeki bir yükseköğretim programına yatay geçiş için gereken şartları sağlayanların, talep ve tercihleri dikkate alınarak, yatay geçiş yapabilmeleri konusunda her türlü kolaylık sağlanacaktır.

Yatay geçiş şartlarını karşılayamayan öğrencilerimize ise, 2021-2022 öğrenim yılı bahar dönemi başlamış olmasına rağmen Türkiye’deki üniversitelerde özel öğrenci statüsünde eğitim ve öğretimlerine devam etme imkân ve fırsatı verilecektir.

Bu kapsamda Ukrayna’dan ülkemize dönen öğrencilerin, özel öğrencilik imkanından nasıl faydalandırılacağı hususu Yükseköğretim Kurulumuz tarafından önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır. Öğrencilerin, özel öğrenci statüsünden faydalanabilmesi için, Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan bağlantı adresine ulaşarak istenen bilgileri doldurmaları gerekmektedir."

0 Yorum:

Mesajınız

İşaretli alanları doldurunuz *

İlgili Haberler

  • Eğitim
  • 10 Mart 2021 Çarşamba
2.DÖNEM ARA TATİL OLACAK MI?
  • Son Dakika
  • 10 Mart 2021 Çarşamba
ÖĞRETMENLERDEN 81 İLDE BASIN AÇIKLAMASI