MECLİS'TE DELTA VARYANTI PANİĞİ

MECLİS'TE DELTA VARYANTI PANİĞİ


  • 24 Haziran 2021 Perşembe

MHP ve CHP'de milletvekilli danışmanlığı yapan iki kişinin, ikinci doz aşılarını yaptırmalarına rağmen koronavirüsün delta varyantına yakalandıkları tespit edildi. Hastanede yapılan test sonuçları pozitif çıkan danışmanlara ulaşan Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri evlerinden 14 gün boyuna çıkmamalarını istedi.

Koronavirüs tehdidine karşı mayıs ayında ikinci doz aşılarını olan iki danışmanın, buna rağmen rahatsızlanarak başvurdukları Meclis Hastanesi'nde yapılan test sonuçları pozitif çıktı. Danışmanları arayan Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, yapılan test sonucunda yeni mutasyon delta şüphesi olduğunu belirterek, evlerinden 14 gün boyunca çıkmamalarını istediler.

Sağlık Bakanı  Koca, koronavirüsün delta varyantının, Türkiye genelinde 16 ilde, 134 kişide görüldüğünü delta varyantına ilişkin Ankara'da dört vaka tespit edildiğini duyurmuştu.

Koca, "Delta varyantıyla ilgili şu ana kadar sekansı yapılmış olan, adı konan 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. Giderek illerdeki dağılımı artmaya başladı. Yoğunluklu olarak da İstanbul'da görüldü. İstanbul'da 82 vaka, Düzce'de 18, Van'da 8, Ankara'da 4, İzmir'de 3, diğer illerimizde 1-2 olmak üzere toplam 16 ilimizde görüldü. Ülkemizde çok ciddi oranın olmadığını bilmiyoruz ama artabileceğinden şüphe ediyoruz. Aşıların bu varyanta da etkili olduğunu biliyoruz. Etkili olan aşıları erken dönemde bir an önce yapılmasının önemiyle birlikte biz 2 dozda delta varyantına daha güçlü bir etkinin olduğunu da biliyoruz. Önümüzdeki süreçte 18 yaşa kadar indirdiğimiz bu dönemde aşının tedarikiyle birlikte muhtemel 6 haftalık süreyi daha erkene de, 4 haftaya da çekebiliriz. Önümüzdeki haftalar bunu netleştirmiş oluruz. Tamamen 18 yaşa kadar vatandaşımızın en az bir kere aşılanmasını sağlamak birinci hedefimiz. İkincisi de hızla ikinci aşılarını vatandaşlarımızı bir an önce yapmak. Dolayısıyla delta varyantına karşı etkisini oluşturmak istiyoruz." açıklamalarında bulunmuştu.

0 Yorum:

Mesajınız

İşaretli alanları doldurunuz *

İlgili Haberler

  • Memurlar
  • 10 Mayıs 2021 Pazartesi
KAMU İŞÇİ ALIM İLANI
  • Spor
  • 05 Mayıs 2021 Çarşamba
M.CİTY FİNALDE
  • Güncel
  • 14 Nisan 2021 Çarşamba
ESKİ BAŞBAKAN HAYATINI KAYBETTİ